Czujesz dyskomfort gdy wychodzisz po kąpieli?
16 listopada 2019
Jak dbać o samochód na co dzień?
14 stycznia 2020

Zima w szklarni ogrodowej. Przygotuj się – jest co robić

Początek roku to najlepszy czas na pierwsze prace w ogrodzie, zwłaszcza że mamy ostatnio coraz mniej wymagające zimy. Wyraźne wahnięcia aury nie są zjawiskiem pozytywnym – zakłócają naturalny cykl rozwoju roślin i powodują perturbacje związane z czasem wegetacji. Jednak skoro i tak nie mamy na to wpływu, cieplejsze tygodnie możemy wykorzystać na powolny rozruch naszego zielonego królestwa.

Do pracy przy porządkowaniu terenu czy przycinaniu suchych gałęzi trzeba wybrać raczej słoneczne przedpołudnia. Gdy pogoda jest nieco słabsza, wreszcie możemy docenić rolę, jaką odgrywa szklarnia ogrodowa. Cenimy ją przede wszystkim za możliwość dostarczenia nowalijek na domowy stół wczesną wiosną i uprawę wrażliwych warzyw, owoców i kwiatów niezależnie od pogody. Zimą może stać się naszym prawdziwym centrum zarządzania ogrodem. Możemy nie tylko przygotować ją na pierwsze rośliny, ale także zaplanować i wykonać pierwsze wysiewy i rozsady.

Przygotuj stół na rozsady. Szklarnia ogrodowa właśnie zaczyna swoją działalność!

Załóżmy, że szklarnia ogrodowa jest już uporządkowana. Warto zaopatrzyć ją w rozkładany blat, na którym będzie można ustawić skrzynie z wysianym materiałem na flance. W drugiej połowie lutego możemy już siać i sadzić, więc sadzonki trzeba przygotować nieco wcześniej. Stół z doniczkami lub foremkami torfowymi, umieszczony na wysokości 70 cm, zagwarantuje odpowiednią ilość ciepła, którego może jeszcze brakować w gruncie.

Jakie warzywa pojawią się w szklarni jako pierwsze?

Jakie warzywa można przygotować do flancowania? Na pewno udadzą się wczesne odmiany sałaty i kalarepy. W lutym do gruntu wysiewamy szpinak, roszponkę, rzodkiewkę i liściową odmianę rzepy. Oczywiście musimy się upewnić, że chodzi o odmiany, które można wysiać jako pierwsze. Po pierwszych zbiorach (najwcześniej w marcu) możemy umieścić w podłożu nasiona seler naciowego, rukoli, sałaty azjatyckiej, wczesnej cykorii, rzepy i białej rzodkwi. Nieco wcześniej do rozsadnika wsiewamy siną kalarepę. Ten pierwszy zbór na przedwiośnie szklarnia ogrodowa pomoże przygotować już teraz, jeśli dopisują wyższe temperatury i brak przymrozków.

Kiedy przenosimy się ze szklarni do otwartego gruntu?

Ten wysiew i nasadzenia będziemy mogli zebrać mniej więcej w kwietniu. Pozostałe flance wczesnych warzyw spod szkła będzie już można przenieść do otwartego gruntu. Teraz przyjdzie kolej na sadzenie pomidorów, papryki, ogórków, bakłażanów czy cukinii. Ale to już zupełnie nowy okres wegetacji – dłuższe, słoneczne dni pozwolą, by nasza szklarnia ogrodowa rozkwitła zdrowym blaskiem kolejnych świeżych warzyw i owoców z pewnego źródła.