krzesełko do wanny
5 praktycznych rozwiązań do łazienki
11 czerwca 2021
osuszanie murów łódź
Nowoczesne osuszanie murów – poznaj skuteczne metody
19 czerwca 2021

Oświetlenie salonu – jakie masz możliwości?

lampy sufitowe do salonu

Oświetlenie może ułatwić koncentrację, wpłynąć na nastrój oraz umożliwić korzystanie z każdej strefy pomieszczenia. Jest ono dość istotne w salonie, gdzie duża przestrzeń odpoczynku wielokrotnie łączy się z jadalnią czy z kuchnią. Jakie lampy sufitowe wybrać, aby stworzyć przyjemne miejsce odpoczynku dla wszystkich domowników?

Lampy sufitowe do salonu nad strefą odpoczynku – jakie wybrać?

Nad strefą odpoczynku najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe do salonu, których intensywne światło dociera w każdy zakamarek tej części pokoju dziennego. Szczególnie zimą, gdy bardzo szybko robi się ciemno, można docenić zalety takiego rozwiązania. Lampa zawieszona tuż nad stolikiem kawowym umożliwi swobodne granie w karty czy gry planszowe, nawet kiedy za oknem marnuje mrok. Przeglądając lampy sufitowe do salonu, należy zwrócić uwagę na właściwą długość kabla – w wyjątkowo wysokim pokoju zalecane są modele zawieszane nisko, gdyż oświetlą lepiej całą przestrzeń.

Gdy w pokoju dziennym kanapa umieszczona jest na środku, a tuż za nią znajduje się komoda, strefę odpoczynku doskonale doświetli lampa stojąca. Dzięki niej w jesienne wieczory możliwe jest czytanie magazynów lub książek w komfortowych okolicznościach. W ten sposób można także stworzyć dziecku doskonałe warunki do nauki.

Urządzając strefę odpoczynku, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale również na temperaturę barwową. Lampy sufitowe do salonu odpowiadają za stworzenie przyjemnej atmosfery we wnętrzu, dlatego zaleca się postawić na źródła światła białe i ciepłe, których wartość Kelwinów oscyluje w granicach 2200-2300. Gdy tuż przy strefie odpoczynku znajdują się miejsca do pracy, warto doświetlić je przy pomocy chłodnego światła, którego wartość przekracza 6000 K.

Lampy sufitowe a wielkość pomieszczenia

Szukając lampy sufitowej do salonu dużej powierzchni, należy skoncentrować się na tych z kilkoma abażurami. Dzięki nim przestrzeń zostanie doskonale oświetlona. Gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże, żyrandol, który posiada kilka kloszy, będzie je optycznie przytłaczać. Jako oświetlenie salonu o niewielkich wymiarach bardziej sprawdzi się pojedyncza lampa o niepowtarzalnej formie, na przykład betonowego plafonu.