Osuszanie murów to proces, który ma doprowadzić do usunięcia zawilgoceń ścian w budynku. Konieczność przeprowadzenia takiego działania może wiązać się z różnorodnymi sytuacjami. Ważne jest jednak, aby nigdy nie bagatelizować wilgoci w naszych domach i aby wybrać skuteczną metodę osuszania.

Kiedy konieczne jest osuszanie murów?

Osuszanie murów to proces, który cieszy się niezwykłą popularnością, ponieważ pozwala on pozbyć się ze ścian wilgoci, która może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie we własnym domu. Warto pamiętać, że życie wśród wilgotnych murów może skończyć się dla nas bardzo źle. Jest to bowiem nie tylko defekt wizualny wnętrza, ale może on również poważnie zagrozić zdrowiu wszystkich domowników. Na wilgotnych ścianach prędzej czy później bowiem pojawią się zacieki, które w niedługim czasie pokryje nieestetyczny i niebezpieczny grzyb. Może on poważnie zagrozić kondycji naszych dróg oddechowych. Wilgoć pojawia się w związku z różnymi, często losowymi sytuacjami. Może to być zalanie mieszkania przez sąsiada, powódź, ale także błędy konstrukcyjne. Wszystkie te zdarzenia mogą przynieść zawilgocenie naszych ścian, którego często bardzo trudno się pozbyć.

Metody osuszania murów

Istnieje wiele metod osuszania murów. Kiedyś częściej stosowane były sposoby inwazyjne, natomiast ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się nowoczesne, nieinwazyjne metody. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi osuszanie kondensacyjne, osuszanie adsorpcyjne oraz osuszanie przemysłowe. W przypadku każdego z tych sposobów stosuje się specjalne urządzenia – osuszacze, dzięki którym możliwe jest sprawne usunięcie wilgoci z muru. Osuszanie kondensacyjne polega na tym, że osuszacz wchłania schłodzoną parę wodną, a dzięki temu powietrze w danym pomieszczeniu staje się bardziej suche, co wpływa również pozytywnie na proces osuszania ścian. Osuszacz absorpcyjny natomiast również wciąga zawilgocone powietrze, później następuje jego podgrzanie, a potem wypuszczenie na zewnątrz. Osuszanie przemysłowe stosowane jest zazwyczaj w pomieszczeniach o bardzo dużym metrażu. Jeśli mamy problem z wilgocią w naszym mieszkaniu, warto skorzystać z pomocy firm, które profesjonalnie świadczą takie usługi, jak osuszanie murów Łódź, Warszawa czy Kraków to duże miasta, w których z pewnością znajdziemy bardzo wiele tego typu ofert.