osuszanie murów łódź
Nowoczesne osuszanie murów – poznaj skuteczne metody
19 czerwca 2021
glinka-do-lakieru
Czym usunąć ciężkie zabrudzenia z lakieru?
18 września 2021

Masz własny lokal? Pamiętaj, by dostosować przestrzenie dla osób z niepełnosprawnościami

wanna-dla-niepełnosprawnych

Dostosowanie publicznego lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych oddziałuje na liczbę klientów oraz reputację. W przypadku gdy w rodzinie jest osoba z ograniczeniami, to restauracja lub hotel zyskuje nie jednego klienta, ale również tych, którzy mu towarzyszą. Dostosowanie lokalu do potrzeb takich osób przyczynia się do umożliwienia skorzystania z usług całym rodzinom. Wanny dla niepełnosprawnych, uchwyty – co jeszcze powinien zawierać lokal przyjazny osobom z niepełnosprawnością?

Lokal przyjazny osobom niepełnosprawnym – od czego warto zacząć?

Po pierwsze, do wejścia do hotelu lub restauracji powinno być doprowadzone minimum jedno dojście pozwalające osobom z niepełnosprawnością dostęp do całego budynku, lub tych części, z których osoby te mogą korzystać. Furtka w ogrodzeniu nie powinna utrudniać dostępu osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Należy również pamiętać o miejscach postojowych na parkingu, z których korzystają osoby z niepełnosprawnością. W każdym budynku trzeba zapewnić dostęp na wszelkiego rodzaju kondygnacje użytkowe osobom niepełnosprawnym. Kształt, położenie oraz wymiary drzwi czy pomieszczeń wejściowych powinny pozwalać na dogodne warunki ruchu, w tym także osobom niepełnosprawnym. W wejściach najlepiej, aby były zamontowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, o ile są także drzwi rozsuwane czy rozwierane.

Wanny dla niepełnosprawnych i nie tylko — o czym należy pamiętać podczas aranżowania lokalu przyjaznego osobie niepełnosprawnej?

Na każdej kondygnacji użytkowej lokalu powinno być zapewnione minimum jedno miejsce higieniczno-sanitarne, które jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie to odnosi się do:

  • Zapewnienie trasy do jazdy bez progów;
  • Zapewnienia przestrzeni manewrowej o wymiarach minimum 1,5 metra na 1,5 metra;
  • Zainstalowania co najmniej jednej przystosowanej umywalki i toalety. W przypadku hotelu – niezbędne jest zapewnienie prysznica lub wanny dla niepełnosprawnych;
  • Zainstalowanie uchwytów pozwalających na swobodne korzystanie z urządzeń zamontowanych w łazience.

Przepisy nie obejmują jednak konkretnego sposobu rozmieszczenia elementów wyposażenia.  W związku z tym jest tak dużo „dostosowanych” toalet, w których dojechanie wózkiem inwalidzkim do muszli, czy też umywalki jest niewykonalne. Podczas aranżacji lokalu warto mieć to na względzie.