Dach jest bardzo istotnym elementem każdego budynku wpływającym na jego estetykę i wytrzymałość. Jednak wybierając dachówkę, nie można patrzeć tylko przez pryzmat atrakcyjnego wyglądu. Należy skupić uwagę na solidności i bezpieczeństwie – wszystkie te cechy można odnaleźć w Braas turmalin.

Jak wybrać dachówkę?

Konstrukcja i wykończenie dachu mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo całego budynku, dlatego wybór dachówek nie może być przypadkowy. Wykorzystywana dachówka musi być dopasowana do rodzaju dachu oraz jego kształtu. Jeżeli projekt wskazuje na trudną i rozbudowaną bryłę, materiał musi spełnić szereg wymagań. Modele małoformatowe sprawdzą się zarówno w połaciach, jak i wykuszach oraz oknach dachowych – wszędzie, gdzie precyzja łączy się z trwałością. Braas turmalin na pewno zasługuje na dużą uwagę. W nieskomplikowanych konstrukcjach bardzo dobre efekty przynoszą dachówki zakładkowe albo modele zakładkowe przesuwne. Kiedy mowa o nowoczesnych domach i innych budynkach dominują dachówki proste.

Kiedy wybieramy dachówki, należy też sprawdzić wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wyznaczone warunki zabudowy. Odnoszą się one do koloru dachu, ale w niektórych miejscach trzeba przestrzegać także wytycznych dotyczących kąta nachylenia czy nawet stosowanego pokrycia dachu.

W jaki sposób dobiera się parametry dachówek?

Parametry, których nie można wprost sprawdzić, a odgrywają bardzo ważną rolę to wytrzymałość, mrozoodporność i nasiąkliwość dachówek. Zamiast tego trzeba sprawdzić zgodność podanych wartości z wytycznymi. Parametry, które mogą zostać sprawdzone bez większych trudności to:

– ciężar dachówki – podaje się wagę za metr kwadratowy, gdzie 1 m2 może mieć nawet 50 kilogramów. To spory ciężar, dlatego wymaga się, aby więźba była odpowiednio przygotowana i wytrzymała tak duże obciążenie,

– grubość i wymiary dachówki – dachówki zaliczają się do materiałów małoformatowych, gdzie jeden element ma od 36 do 50 cm długości oraz 15-33 cm szerokości. Producenci oferują także zupełnie płaski warianty, które są najczęściej wybierane w nowoczesnych budynkach,

– powłoka dachówki – faktura wybieranego materiału również odgrywa ważną rolę. Można zdecydować się na naturalne, porowate powłoki, które zwracają uwagę estetycznym wyglądem, jednak mają też wady, a mianowicie bardzo widać na nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia i ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Kiedy wziąć pod uwagę wytrzymałość i praktyczność najlepszym wyborem są dachówki glazurowane.