Podczas gdy stare kroniki i pergaminowe zwoje pulsują tajemnicami przeszłości, imię Marek wyłania się jako klasyka wręcz wiktoriańska elegancja, zaczerpnięta ze starożytnej łaciny. Odziedziczone po bóstwie wojny – Marsie, Marek niesie w sobie ducha męstwa i niezłomnej waleczności, zarówno w mitologii, jak i w codziennych bataliach ludzkiej egzystencji. To imię, obdarzone zdecydowanym brzmieniem, kiedyś nosili wojownicy, dzisiaj przywołuje na myśl osobowości zarówno zdecydowane, jak i intrygujące swą głębią.
Niegdyś, obrzędowość wokół imion miała swój nieodłączny rys sakralny, a świętowanie dnia imienin było równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż obchód urodzin. W kalendarzu liturgicznym, imieniny Marka przychodzą na nasze spotkanie niczym punktualny gość – 25 kwietnia. W owym dniu, w kulturze chrześcijańskiej wspomina się św. Marka Ewangelistę, którego pióro wprawnie nakreśliło jedną z czterech ewangelii Nowego Testamentu, odciskając niezaprzeczalne piętno na kształt kultury zachodniej.
Rzuciwszy okiem na kartki historii, spotykamy szereg postaci, których działalność zaznaczyła się złotymi zgłoskami na tle epok. Marek Aureliusz, cesarz-filozof Rzymu, pisarz medytacji, skąpany w stoickim spokoju, był jednym z 'Pięciu Dobrych Cesarzy’ i zapewne najbardziej znanym nosicielem tego szlachetnego imienia. Współcześnie, Marek Edelman, lekarz, działacz społeczny, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, wprawia w zadumę nad niezwykłością ludzkich losów i bohaterstwem, które na przekór przeciwnościom, rozkwita nawet w najciemniejszych zakamarkach historii.
Poruszając sznurki wyobraźni, imię Marek pojawia się w literaturze i innych dziedzinach sztuki niczym barwna nić, przewijając się przez różnorodne tekstury kultury. Marek Hłasko, buntownik z wyboru, ikona polskiej literatury XX wieku, z niezaprzeczalnym talentem opisywał rzeczywistość, w której przemijało jego burzliwe życie. Na srebrnym ekranie Marek Kondrat, z urokliwą łatwością przemieniania się w każdą z kreowanych postaci, zostawił po sobie trwały ślad w annałach kinematografii, definiując w polskiej świadomości niejeden obraz męskości.
Kiedyś, w ogniu domowego ogniska, opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie snuły sieć emocji i wyobrażeń, dziś, w dobie cyfrowej komunikacji, imię Marek ciągle kryje w sobie iskrę indywidualizmu oraz zarazem pewien rodzaj uniwersalności. Bez względu na kontynent czy epokę, wydaje się, że Marek, osadzony głęboko w naszej kulturowej świadomości, nadal inspiruje do rozważań o naturze ludzkiej odwagi, siły charakteru oraz poszukiwania własnej tożsamości.