Nowo zakupione prześcieradło zmieni wygląd oraz komfort Twojego łóżka, oraz pozwoli na spokojne zaśnięcie w nocy. Pościel wykonana z różnych rodzaju materiałów będzie cechować się innymi właściwościami oraz będzie wyglądać nieco inaczej. Niektóre z nich przynoszą lekkość w ciepłe letnie dni, inne natomiast będą dawać dużo ciepła w zimne noce. Jakie kwestie warto rozważyć przed zakupem prześcieradła?

Prześcieradło z gumką czy bez niej?

Pościel zazwyczaj można zakupić w zestawie z prześcieradłem z gumką, bądź bez niej. Modele z gumką mają elastyczne krawędzie, dzięki czemu zapewniają idealne dopasowanie się do górnej krawędzi materaca. Inaczej jest w przypadku prześcieradła bez gumki, którego największą zaletą jest ochrona materaca przed pobrudzeniem. Pościel może być sprzedawana w komplecie z prześcieradłami, bądź z pasującymi do zestawu poszewkami na poduszki lub innymi akcesoriami, jak i osobno. Zestawy pościeli są popularne poprzez wygodę pakietu (wszystko w komplecie) oraz swoją przystępność.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu prześcieradła?

Przed zakupem prześcieradła warto zastanowić się nad trzema istotnymi aspektami, a mianowicie nad gramaturą, rozmiarem i materiałem prześcieradła. Gramatura jest liczbą splecionych włókien w metrze kwadratowym tkaniny. Większa gramatura sprawia, iż materiał jest gruby, a w związku z tym – trwalszy i cięższy. Zakres gramatury dla pościeli oscyluje od 200g/m2 do 1000g/m2. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rozmiar prześcieradła. Wymiary materacy mogą różnić się między markami długością, szerokością, jak i głębokością – czyli wysokością materaca. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie konkretnych wymiarów jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Ostatnią ważną kwestią podczas zakupu prześcieradła jest materiał, z jakiego został on wykonany. Najbardziej popularnymi materiałami są:

  • Bawełna egipska (makosatyna) – jest mocną, błyszczącą bawełną z długimi włóknami. Cechuje się wysoką jakością, która wynika z długiego sezonu występującego w kraju produkcji (Egipcie). Pościel wykonana ze 100% tego materiału o wysokiej gramaturze jest uznawana za najbardziej luksusową – zawdzięcza to swojej miękkości i wytrzymałości.
  • Mieszanka bawełny – prześcieradła wykonane z mieszanki bawełny i domieszek innych włókien cechują się korzyściami wynikającymi zarówno z syntetycznych, jak i naturalnych materiałów. Te pierwsze zapewniają większą trwałość, zmniejszają koszty produkcji oraz są odporne na zagniecenia. Włókna bawełniane to gwarancja komfortu – pozwalają ciału oddychać.
  • Poliester – jest syntetycznym włóknem powszechnie wykorzystywanym w prześcieradłach. Cechuje się odpornością na odbarwienie oraz wytrzymałością, przez co dłużej utrzymuje swój pierwotny wygląd w stosunku do innych tkanin. Prześcieradło z poliestru jest łatwe w pielęgnacji, nie gniecie się oraz nie kurczy.
  • Frotte – jest to tkanina pętelkowa, która otrzymywana jest z bawełny i dodatku poliestru. Jest miękka i przyjemna w dotyku oraz dobrze wchłania wilgoć. Prześcieradła frotte świetnie nadają się na chłodne dni, ponieważ stanowią dobrą izolację cieplną. Ich dużą zaletą jest spora kolorystyka do wyboru.

W jaki sposób dbać o prześcieradło?

Aby zapewnić sobie właściwe użytkowanie, zaleca się sprawdzić rekomendację producenta, w której zawarte są informacje o tym, w jaki sposób należy obchodzić się z pościelą. Regularne pranie pozwala uniknąć wnikania brudu oraz kurzu we włókna prześcieradła. Należy unikać stosowania silnych detergentów, które mogą osłabić i zniszczyć strukturę tkanin. Suszenie prześcieradła na suszarce bieliźnianej lub elektrycznej powinno odbywać się w niskiej temperaturze. Ułożenie prześcieradła na łóżku bądź rozłożenie i rozprostowanie bezpośrednio po suszeniu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagnieceń. Przed schowaniem do szafy należy upewnić się, czy prześcieradło jest całkowicie suche – pozwoli to uniknąć pleśni oraz brzydkiego zapachu. Właściwe pranie, suszenie i przechowywanie prześcieradła zapewnia jego dłuższe użytkowanie.