spodnica rozkloszowana
Modowe trendy z lat 50 i 60 XX wieku- które z nich przetrwały do dziś?
17 kwietnia 2020
Czym kierować się podczas zakupu prześcieradła?
14 maja 2020

O czym zapominamy, chcąc gruntownie wysprzątać mieszanie?

Wiosną najczęściej zabieramy się za gruntowne sprzątanie mieszkania. Pomimo że sprzątamy cały rok, akurat wiosną, kiedy promienie słońca są mocniejsze, zauważamy miejsca, które wymagają szczególnej uwagi podczas sprzątania. Które miejsca zwykle omijamy podczas rutynowego sprzątania?

Kurz nie zawsze jest widoczny gołym okiem. Gdzie go szukać?

Podczas rutynowego sprzątania najczęściej wycieramy kurze z półek, stolików, komód, a miejsca takie jak: kratka wentylacyjna, ramy obrazów, listwy przypodłogowe, włączniki świateł, kontakty oraz żyrandol, są czyszczone bardzo rzadko. Dlatego podczas wiosennych porządków warto skupić się na takich elementach, które wcale nie znajdują się w trudno dostępnych zakamarkach. Poza tym kurz i brud jest obecny na sprzętach domowych, czyli na obudowie pralki, lodówki, mikrofali, a także na framugach drzwi, koszu na śmieci oraz kaloryferach. Te miejsca powinny być wyczyszczone podczas gruntownego sprzątania mieszkania. Warto również przejrzeć każdy kąt i usunąć wszystkie pajęczyny. Duże ilości kurzu zalegają zazwyczaj pod i za meblami, zatem podczas wiosennego sprzątania mieszkania nie wolno o tym zapomnieć.

Dywanik łazienkowy i każdy inny dywan powinien zostać wyprany

Dywanik łazienkowy jest elementem wyposażenia łazienki, który ulega zabrudzeniom oraz pod wpływem wilgoci, rozwijają się w nim groźne dla zdrowia pleśnie i grzyby. Z tego powodu powinien być regularnie prany, a po każdej kąpieli dokładnie wysuszony. Dywaniki łazienkowe można prać w pralce, o ile producent nie zaleci inaczej, aby to sprawdzić, trzeba przeczytać informacje umieszczone na metce. Regularne pranie dywaników zapewni higieniczną czystość oraz miły zapach w łazience.

Dywany i wykładziny dywanowe oprócz regularnego odkurzania, wiosną warto je wyprać za pomocą specjalnego urządzenia piorącego lub przy użyciu detergentu do prania dywanów i szczotki. Dzięki temu pokoje będą odświeżone i pachnące, ponieważ w dywanach zalega najwięcej roztoczy, szczególnie po sezonie grzewczym, a niestety często o tym zapominamy. Sprzątając gruntownie mieszkanie, nierzadko umyka nam odkurzanie materaca, na którym śpimy, a jest to miejsce, które jest siedliskiem kurzu. Nie wystarczy często zmieniać i wietrzyć pościel, lecz należy także odkurzać materac, częściej niż podczas wiosennego sprzątania. Dywanik łazienkowy również powinien być prany regularnie, przynajmniej kilka razy w miesiącu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, chcąc wysprzątać mieszkanie?

Miejscami, o których notorycznie zapominamy podczas sprzątania to pilot, telewizor, domofon, mysz komputerowa, klawiatura komputera oraz smartfon. Są to miejsca, w których znajduje się wyjątkowo dużo bakterii i kurzu, ponieważ dotykamy ich codziennie wiele razy. Aby pozbyć się brudu i bakterii z tych przedmiotów, trzeba zachować szczególną ostrożność, by woda nie dostała się do wewnątrz sprzętu elektronicznego. Trzeba pamiętać, że sprzętu elektronicznego nie wolno przecierać wilgotną szmatką, ponieważ nawet niewielka ilość wody może trwale uszkodzić urządzenie lub spowodować zwarcie. Najlepiej skorzystać ze specjalnych chusteczek- suchych lub delikatnie mokrych, które nie zarysują obudowy. Wszelkiego rodzaju klawiatury można czyścić za pomocą sprzężonego powietrza. Nie wolno rozpylać żadnych środków czyszczących bezpośrednio na ekran lub klawiaturę, tylko spryskać nim delikatnie szmatkę i dopiero zacząć czyszczenie sprzętu.