Początkujący sportowcy często zadają sobie pytanie, jak osiągnąć prawdziwy sukces w dyscyplinie, którą trenują? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, a dodatkowo presja, która często towarzyszy zawodowym sportowcom, może być niekiedy paraliżująca, a wręcz demotywująca.

Kiedy zacząć trenować?

Najlepsi mistrzowie sportowi zaczynają trenować zwykle od najmłodszych lat. Bardzo ważne jest więc, aby treningi rozpoczęły się możliwie jak najwcześniej. W dzisiejszych czasach nie jest problemem, aby znaleźć dla naszego dziecka zajęcia sportowe, które pomogą zaszczepić w nim sportowego ducha. Początkowo możemy spróbować zapisać malucha na różnorodne treningi, aby wypróbował on wiele dyscyplin. Dzięki temu będzie mógł wybrać tę, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Być może stanie się ona jego pasją na całe życie, a nasza pociecha wyrośnie na prawdziwego sportowego mistrza i stanie się autorytetem dla innych początkujących sportowców. Warto jednak pamiętać, aby dziecka do niczego nie zmuszać. Nie przekładajmy na malucha naszych, być może nigdy nie zrealizowanych, aspiracji. Jeśli dziecko nie chce trenować i wyraźnie nam to komunikuje, nie róbmy nic na siłę. Dajmy mu wybór. Być może po czasie stwierdzi, że chce trenować inną dyscyplinę, na przykład taką, do której zachęcili koledzy ze szkoły. Dziecko zmuszane do aktywności na siłę, nigdy nie osiągnie sukcesu, ponieważ nie będzie czerpało przyjemności ze sportu.

Jak ważną rolę odgrywa motywacja?

W sporcie kluczowe miejsce zajmuje motywacja zawodnika. Jeśli jest on wystarczająco zmotywowany, może osiągnąć naprawdę wiele. Sami zawodowi sportowcy twierdzą, że odpowiednia motywacja stanowi dużą część ich sukcesów. Każdy człowiek może jednak czerpać motywację z różnych źródeł. Dla niektórych prawdziwą motywację stanowią ich porażki, które popychają ich do wytrwalszej pracy. Dla innych z kolei może być wręcz odwrotnie – to właśnie osiągane sukcesy mogą dawać impuls do dalszego działania. Dla jeszcze innych prawdziwą motywacją będą bliscy i ich nieocenione wsparcie. Osoby, które wiążą swoją przyszłość właśnie ze sportem, powinni zagłębić się w dziedzinę, jaką jest psychologia sportu Książka o tej tematyce czy też spotkanie z psychologiem sportowym może okazać się bardzo cennym doświadczeniem.