Narodziny dziecka to ogromne szczęście, ale również początek wyzwań dla rodziców. Pierwszym z nich jest skompletowanie wyprawki dla dziecka. Bywa, że rodzice kupują za dużo rzeczy, a o niektórych rzeczach zupełnie zapominają.

Przed zakupami, najlepiej zrobić listę.

Wypisując rzeczy, które trzeba kupić dla dziecka, warto w pierwszej kolejności zadbać o te rzeczy, które będą potrzebne w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zawsze można kupić brakujące rzeczy już po narodzinach dziecka. Najważniejsze jest to, aby mieć kilka kompletów ubranek, pieluchy, kocyki dla dzieci, ręcznik z kapturkiem, akcesoria do kąpieli i do karmienia.

Jak wybrać ubranka i kocyki dla noworodka?

Należy pamiętać, że noworodek bardzo szybko rośnie i nie trzeba mieć wielu ubranek w najmniejszym rozmiarze. Wystarczą trzy, cztery komplety, które powinny być wygodne dla dziecka i wykonane z naturalnych włókien. Najlepsza będzie oczywiście bawełna. Organizm noworodka może bardzo szybko się wychłodzić, ale również bardzo szybko przegrzać. Dlatego warto kupić otulacz lub kocyki dla dzieci, który będzie dostosowany do pory roku. Gdy dziecko urodzi się latem, nie warto kupować grubych koców i rożków. W ciepłych porach roku powinien wystarczyć kocyk dla dzieci, więc nie ma potrzeby kupować kołderki lub ciepłego śpiworka. Taki zakup można odłożyć na później.

Jakie są niezbędne akcesoria do kąpieli i karmienia noworodka?

Akcesoria takie jak: plastikowa wanienka, ręcznik z kapturkiem oraz płyn do kąpieli to niezbędne elementy potrzebne do kąpieli. Oprócz tego przyda się leżaczek do wanienki, termometr do wody, patyczki higieniczne, nożyczki z zaokrągloną końcówką, szczoteczka do włosów oraz aspirator do noska. Należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością kosmetyków dla dziecka. Płyn do kąpieli i balsam lub oliwka powinny wystarczyć. Warto mieć jeszcze krem na odparzenia pieluszkowe.

Jeśli planujemy karmić piersią, potrzebne będą wkładki laktacyjne, biustonosz do karmienia, poduszka i laktator. Pomocne mogą okazać się nakładki silikonowe na brodawki. Dla niemowląt karmionych butelką należy zakupić 2-3 butelki do karmienia np. antykolkowe, smoczki do butelek dla noworodków oraz sterylizator do butelek.