Jak projektować wnętrza mieszkań? Każdą przestrzeń kuchenną musi charakteryzować przede wszystkim pełna funkcjonalność – nawet przy niewielkim metrażu. Ponieważ jest to nie lada wyzwanie, zazwyczaj warto zatrudnić profesjonalnego architekta wnętrz, który rozplanuje przestrzeń tak, by pomieścić w niej wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Jeżeli projektowana kuchnia jest wyjątkowo mała, możesz optycznie ją powiększyć, decydując się na półki przymocowane do ściany. Doskonale zastąpią one typowe szafki.

Jeśli pragniesz w łatwy sposób ożywić swoją kuchnię i nadać jej przyjazny charakter, zawsze wybieraj ciepłe kolory – to wszystko kwestia Twojego gustu. Doskonale wygląda także kuchnia wykończona stonowanymi barwami, takimi jak pochodne bieli i szarości. Uzyskamy w ten sposób wystrój w stylu skandynawskim – na pierwszy rzut oka surowym, a tak naprawdę miłym dzięki lekkim pastelowym odcieniom. W stylu skandynawskim oszczędność godzi się z użytecznością – dlatego tak często stosowany jest przez współczesnych projektantów.

Jeśli używasz w domu kuchenki gazowej do podgrzewania posiłków, warto jak najszybciej założyć w niej system detekcji gazu. Wykrywacz gazu funkcjonuje bardzo podobnie do tradycyjnego czujnika czadu – zgłasza niebezpieczeństwo natychmiast, działając optycznie i dźwiękowo. Korzystnie, jeżeli system detekcji gazu jest fabrycznie powiązany z zaworem elektromagnetycznym, w podobnej sytuacji blokowany jest napływ gazu do domu, co zapobiega jego dalszemu gromadzeniu. System detekcji gazu jest szczególnie skuteczny, jeśli czujnik zamontujesz pod sufitem.

Poza odpowiednim wyglądem i bezpieczeństwem wyjątkowo istotna jest też podłoga w kuchni. Jaką najlepiej wybrać? Poniektórzy decydują się na wykończenie klasycznym linoleum ze względu na stosunkową taniość materiału i możliwość bezproblemowej wymiany. Jeszcze lepiej prezentują się płytki ceramiczne – są dość wytrzymałe i bez problemu utrzymamy je w czystości. Możesz zamontować też nieco droższe, lecz trwalsze płytki marmurowe, granitowe lub granitowo-kwarcowe.

Zanim zaaranżujesz swoją wymarzoną kuchnię, zastanów się, jak najkorzystniej porozstawiać sprzęty oraz meble – zazwyczaj wymaga to naprawdę dobrego planu. Zadbaj także o wszelkie zabezpieczenia i wygodę poruszania się po wnętrzu kuchni.