Konstrukcja stalowa dachu daje duże pole do popisu dla konstruktorów i architektów. Dzięki takiej konstrukcji stalowej dachu można puścić wodzę fantazji, a to z kolei sprawia, że we współczesnym świecie powstają fantazyjne budowle. Poznaj pięć największych hal widowiskowych!

Londyn i Stambuł

W tych miastach mieszczą się najprawdopodobniej największe budynki, jakie kiedykolwiek wybudowano. Pierwsza z nich to hala o nazwie O2 i znajduje się w Londynie. Ta gigantyczna hala jest w stanie pomieścić nawet dwadzieścia cztery tysiące widzów; jest to ogromna liczba osób! Hala pokryta jest konstrukcją stalową dachu w takim kształcie, że patrząc na nią, mamy wrażenie, że patrzymy na gargantuiczny, biały namiot z dwunastoma, stumetrowymi, żółtymi masztami. Druga hala znajduje się w Stambule i jest tylko trochę mniejsza od londyńskiej hali. Hala powstała w 2010 roku i jest w stanie pomieścić dwadzieścia dwa tysiące widzów podczas koncertu. Wygląd tej hali nie jest tak imponujący jak londyńskiego O2, ale interesujące jest to, że w tak niepozornym budynku mieści się tyle osób.

Stadion Śląski i Stadion Narodowy

W widowiskowych halach nie może zabraknąć polskiego akcentu. Choć nie są one największe na świecie, to są największymi w Polsce halami sportowymi, które w odróżnieniu od O2 i hali w Stambule, przeznaczone są tylko do widowisk sportowych i kulturalnych, dlatego mieszczą więcej osób. Konstrukcja stalowa dachu, która rozpościera się nad stadionem narodowym w Warszawie wygląda imponująco i przyciąga wzrok. Jest to ciekawe i nowoczesne rozwiązanie; dach jest składany, dzięki czemu przy ładnej pogodzie widowiska mogą odbywać się na świeżym powietrzu. Stadion Śląski to zaś klasyka sama w sobie, znana ludziom od lat.

Sydney Opera House, czyli klasyka gatunku

Kto nie widział Sydney Opera House? Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Australii, głównie za sprawą konstrukcji stalowej dachu w tak charakterystycznym kształcie. Choć to także nie jest największa hala, nie może zabraknąć jej w tym zestawieniu; jest imponująca nawet jak na te czasy i nadal zachwyca. Operę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.