Już od niepamiętnych czasów ludzie pozyskiwali mleko od kóz. Działo się tak nie bez przyczyny, gdyż tego typu mleko może bardzo korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. O tym jakie konkretnie korzyści można uzyskać napiszemy poniżej.

Dlaczego warto je pić?

Być może już niejednokrotnie słyszeliśmy o tym, że kozie mleko jest niezwykle dobre, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Najlepiej będzie porównać to z mlekiem od krowy. Przede wszystkim w mleku od kozy znajdziemy zdecydowanie więcej składników odżywczych co oczywiście powinno być dla nas jasnym sygnałem, że najlepiej pić tylko takie. We wspomnianym mleku znajdziemy bardzo dużą ilość witaminy A, wszelkich mikroelementów czy niacyny. Oczywiście to jeszcze nie wszystko, bo kozie mleko jest niezwykle bogate w witaminy D, E, B1, B2, PP czy też kwas foliowy, który jest zalecany szczególnie kobietom w ciąży. Jak zatem widać już na tym etapie można wywnioskować, że regularne picie wspomnianego mleka może wpłynąć bardzo korzystnie na nasz organizm, a na tym chyba każdemu zależy. Raczej nikomu nie trzeba mówić, że tak naprawdę w każdym mleku znajduje się wapń – kozie mleko zawiera w swoim składzie zdecydowanie najwięcej tego składnika ze wszystkich możliwych rodzajów mlek. Istnieje szansa na to, że teraz niektórzy zastanawiają się jak to jest z zawartością laktozy – niestety jej ilość jest bardzo zbliżona do mleka krowiego, a co za tym idzie, jeśli ktoś cierpi na nietolerancję laktozy to raczej zmiana mleka w niczym mu nie pomoże – wtedy trzeba je niestety odstawić lub ograniczyć jego spożycie.

Gdzie można wykorzystać mleko od kozy?

Logiczne jest, że mleko to przeznaczone jest do spożycia lub też wiele osób robi z niego sery, kefiry czy twarogi. Jednak jak się okazuje nie jest to jedyne jego zastosowanie. Zatem gdzie może być jeszcze stosowane? Być może niewiele osób wie o tym, że od wielu lat wykorzystywane jest ono w przemyśle kosmetycznym, a wszystko to za sprawą znakomitych właściwości nawilżających – najczęściej są to kosmetyki do twarzy, ciała, włosów czy stóp. Z racji tego, że kozie mleko posiada w swoim składzie bardzo wiele białek to nasze włosy przy regularnym stosowaniu takich kosmetyków będą dobrze nawilżone, odżywione oraz odbudowane. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że jest to mleko, które jak najbardziej nadaje się do tego, aby podawać je dzieciom jako uzupełnienie codziennej diety.