Podział na tkaniny i dzianiny pochodzi ze sposobu, w który uzyskiwany jest półprodukt. Jak sugeruje nazwa, podstawowymi procesami są tkanie i dzianie. Od czego powinien zależeć nasz wybór?
Tkaniny, które dobrze się noszą
Wszystkie tkaniny są bardzo mało rozciągliwe, z drugiej strony pięknie podkreślają kształty. Wykorzystuje się je w niejeden sposób, ponieważ wytwarzana jest z nich nie tylko typową odzież, ale również eleganckie obrusy, pościele i mundury. W jakich miejscach możemy znaleźć tkaniny i producent dzianin Łódź to miasto, które w swej historii szczyciło się wysoko rozwiniętym przemysłem włókienniczym. Nie gdzie indziej możemy zwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa, a także sporo wartych zobaczenia dawnych zakładów tekstylnych.
W przypadku skarpetek, dresów czy T-shirtów świetnie sprawdzi się natomiast drugi rodzaj materiału. Są wygodne i elastyczne, bo wyprodukowane właśnie z dzianiny. Ten szczególny materiał bazuje na jednej nitce kształtowanej w niewielkie oczka, które składane ze sobą dążą do utworzenia prostopadłych rzędów.
Z jakimi splotami najczęściej możemy się spotkać?
Spośród tkanin można wyróżnić trzy wzory splotów: płócienny – stosowany w batyście, flaneli i szyfonie, skośny, który natrafiamy w dżinsach, ponadto jest typowy dla jodełki czy gabardyny oraz splot atłasowy powstający w satynie.
Jeśli chodzi o dzianiny, prawdopodobnie nie będziemy mieć żadnych wątpliwości, ponieważ rozpoznajemy tylko 2 rodzaje: dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. Każdy materiał tego typu możemy również podzielić ze względu na typ zastosowanych włókien. Występują bowiem włókna organiczne, ale również syntetyczne, a wśród obydwu pojawia się cała mnogość włókien o odmiennych własnościach.