Jak odzyskać dług od kontrahenta?
27 sierpnia 2020
Kuchenne gadżety – co warto wybrać?
8 stycznia 2021

Niemowlęce ubranka- co warto kupować?

Materiał na ubranka niemowlęce powinien być przede wszystkim wysokiej jakości i posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Bawełna jest najbardziej popularnym materiałem na niemowlęce ubranka, lecz warto wiedzieć, że nie każda bawełna się nadaje ze względu na niską jakość.

Body, pajacyki, śpioszki- wygodne dla mamy i dziecka.

Body z krótkim oraz z długim rękawem są podstawowym wyposażeniem każdej niemowlęcej szafy. Są wygodne i funkcjonalne- łatwo się je zakłada, a zapinanie w kroku powoduje, że materiał nie roluje się pod pleckami niemowlaka. Można je komponować ze śpiochami lub półśpioszkami, czyli spodenkami z zakrytymi stópkami. Body są podstawą również do pajacyków, spodenek, czy sukienek. Służą również do spania. Każde niemowlę oprócz bodów, będzie potrzebowało kilka sztuk śpioszków lub półśpioszków oraz pajacyków. Są to główne elementy garderoby najmłodszych niemowląt, które większość doby przesypiają. Gdy dziecko staje się bardziej aktywne, można powoli przechodzić do zakładania mu spodenek i bluzeczek. Jednak zmiana śpioszków na spodenki nie oznacza, że jakość materiałów, z którego są wykonane może być niższa.

Które materiały są przyjazne skórze niemowlaka?

Najlepiej, aby ubranka niemowlęce były wykonane z naturalnych włókien, jakim jest bawełna. Jednak czysta bawełna nie jest zbyt elastyczna, a tym samym może odkształcać się w praniu lub nie przylegać dobrze do ciała. Dlatego warto, aby niemowlęce ubranka były bawełniane, lecz z domieszką elastanu lub wiskozy. Najważniejsze, aby dziecięce ubranka nie były wykonane tylko i wyłącznie ze sztucznych włókien, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry lub nawet reakcję alergiczną. Poza tym sztuczne włókna często nie są przewiewne, a organizm niemowlaka bardzo szybko może ulec przegrzaniu, co jest bardzo niekorzystne dla jego zdrowia. Ubranka niemowlęce raczej nie powinny mieć naszywanych elementów, które można oderwać lub się o nie skaleczyć (koralików, cekinów). Ich szwy powinny być gładkie, zatrzaski i zamki błyskawiczne powinny być starannie wykończone, by nie drapać i nie podrażniać skóry.

Oprócz tego, że pożądanym materiałem na niemowlęce ubranka jest bawełna z domieszką elastanu, ważny jest także splot włókien. Najwygodniejszymi materiałami są dzianiny, ponieważ są miękkie, elastyczne i komfortowe podczas snu i zabawy. Tkaniny są raczej sztywne i nie układają się swobodnie na ciele dziecka. Kupując dzianinę na niemowlęce ubranka, trzeba sprawdzić, czy producent dzianin zapewnia o najwyższej jakości sprzedawanych materiałów. Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość materiałów, a dopiero w drugiej kolejności kierować się estetyką i nadrukami na materiałach. Obecnie coraz więcej rodziców zleca szycie ubranek niemowlęcych, a dzięki temu mogą pozwolić sobie na to, by dziecko nosiło ubranka najwyższej jakości.

Czy każdy producent dzianin zapewnia najwyższą jakość materiałów?

Dzianiny przeznaczone na dziecięce ubranka powinny spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa m.in. certyfikat OEKO- TEX i inne. Dzięki temu możemy być pewni, że dzianiny i inne materiały są wolne od szkodliwych substancji, czyli np. chlorofenoli, formaldehydu czy barwników alergizujących. Aby przekonać się, czy producent dzianin, który oferuje materiały przyjazne dla dzieci, najlepiej sprawdzić na stronie internetowej producenta, czy posiada aktualne certyfikaty bezpieczeństwa. Jeżeli takich certyfikatów brakuje, niestety nie ma pewności, że zakupione materiały były produkowane bez użycia chemicznych środków. Trzeba mieć na uwadze, że materiały bezpieczne dla niemowląt mogą być nieco droższe od innych, lecz nie jest to regułą.