Szklarnie ogrodowe zyskują w ostatnich latach na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu uprawę roślin w swoich przydomowych ogródkach. Nic dziwnego – takie rozwiązanie ma bowiem bardzo wiele zalet. Jakie warzywa najlepiej uprawniać w szklarni, aby osiągnąć jak największe plony?

Szklarnie ogrodowe – czy warto?

Każdy z nas z pewnością docenia smak samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. Produkty kupione w supermarketach często nie mają aż tylu wartości odżywczych, a poza tym nie są aż tak smaczne. Tymczasem spożywanie własnych warzyw oraz owoców to samo zdrowie, a ponadto przyjemność. Pracując przy ich uprawie samodzielnie, jesteśmy pewni, że np. nie zostały one opryskane środkami chemicznymi. Wielu pasjonatów ogrodnictwa preferuje hodowanie roślin w szklarniach. Dzięki nim uprawa może stać się jeszcze łatwiejsza, a poza tym warzywa i owoce będą miały z pewnością lepszy smak. Szklarnie ogrodowe polecane są głównie do uprawy roślin, które lubią bardzo ciepłe warunki. W naszym klimacie ważne jest również to, aby jak najbardziej przedłużyć okres wegetacji roślin. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałym smakiem jeszcze dłużej. Szklarnię można zbudować samodzielnie i to bardzo niskim kosztem. Jeśli ktoś jest majsterkowiczem, może wykorzystać w tym celu nawet stare okna. Gotowe szklarnie ogrodowe są również bez problemu dostępne na rynku, w tym także w sklepach internetowych. Konkurencyjne dla nich są tzw. tunele, które jednak statystycznie nie przynoszą aż takich sukcesów w uprawie.

Warzywa uprawiane w szklarniach

W szklarniach poleca się uprawiać przede wszystkim te warzywa, które wyjątkowo lubią ciepłe warunki. Jednym z nich jest papryka, która poza tym, że najlepiej rośnie w wysokiej temperaturze, to dodatkowo lubi również wysoką wilgotność powietrza. W szklarniach można uprawiać różnego rodzaju papryki (nawet ostre odmiany). Dużym powodzeniem cieszy się również szklarniowa hodowla ogórków. Należy pamiętać, aby roślin tych nie podlewać zimną wodą, ponieważ są one na to niezwykle wrażliwe. W szklarni warto również uprawiać pomidory, które wyrastają wówczas duże i słodkie. Najbardziej poleca się hodować w ten sposób tradycyjną odmianę tej rośliny, ponieważ pomidorki koktajlowe bardzo dobrze radzą sobie również poza szklarnią. Pomidory warto regularnie nawozić, a przed sezonem specjalnie przygotować glebę. Niezbędne jest częste ich podlewanie, jednak najlepiej w taki sposób, aby zbytnio nie zamoczyć owoców oraz liści roślin.