szklarnie
Jakie warzywa nadają się do szklarni?
21 lutego 2021
krzesełko do wanny
5 praktycznych rozwiązań do łazienki
11 czerwca 2021

Co może wnieść do Twojego treningu piłka bosu?

pilka-bosu

Bosu to sprzęt, który możesz spotkać w części klubów fitness, ale jest też częstym wyposażeniem sali rehabilitacyjnych. Możliwość treningowe bosu są bardzo uniwersalne i pozwalają na kształtowanie większości zdolności motorycznych. Poznaj bliżej pół piłkę, pół step.

Czym jest piłka bosu

Piłka bosu bywa czasem nazywana pół piłką, pół stepem. Wszystko to za sprawą jej konstrukcji. Z jednej strony mamy płaską, sztywną, wykonaną z bardzo wytrzymałego plastiku powierzchnię, a drugiej gumową, elastyczną i niestabilną, o kształcie przypominającym połowę piłki. Co ważne bosu może stać na podłodze na każdej z nich, a w ten sposób znacząco zmieniają się jego właściwości i możliwości wykorzystania treningowego.

Piłka bosu ćwiczy mięśnie i… Mózg

Nie ważne, czy bosu stoi na swojej płaskiej części, czy na tej wypukłej, to podłoże na którym ćwiczymy będzie niestabilne. Korzystanie z bosu wymaga kontroli ułożenia całego ciała, a ta w dużej mierze zależy od sprawności naszego układu nerwowego i jego zdolności do szybkiego reagowania na bodźce. Popularnymi modyfikacjami są między innymi wykroki ze stawianiem jednej nogi na bosu, przysiady lub utrzymanie pozycji krzesełka kiedy bosu ustawione jest piłką do podłogie, wszelkie wersje planków. Ale żeby nie wydawało się to zbyt przekombinowane, to już najzwyklejsze wejście i zejście ze stepu wymaga zwiększonej koncentracji. A kiedy dołożysz do tego koordynację z ruchami rąk… Gwarantujemy ciekawe przeżycia, a możliwości zmian sposobu wykonywania, z pozoru tego samego ćwiczenia, masz mnóstwo.

Piłka bosu, a kształtowanie siły

Choć do tej pory wydawać Ci się może, że bosu służy głównie do treningu stabilizacji, to nic bardziej mylnego. Piłka bosu waży od 7 do 9 kg, a więc może być już odczuwalnym obciążeniem. Dzięki swoje wadze sprzęt pozostaje nie tyko stabilny, ale może Ci posłużyć w zastępstwie hantla, czy talerza od sztangi. Trzymając  bosu za sztywną obręcz wokół sztywnej podstawy może wykonywać unoszenie ramion, przysiady, brzuszki, skręty tułowia, czy jego skłony do boku. Ciekawą modyfikacją jest jego użycie do burpees, czyli popularnego padnij powstań. Wystarczy, że chwycisz bosu, sztywną częścią do sufitu i wstając będziesz podnosić sprzęt chociaż do wysokości barków (może być też nad głowę), a wracając do dołu będziesz łapać równowagę utrzymując pozycję ciała. Szybsze bicie serca gwarantowane.