Rowerki biegowe cieszą się bezustanną popularnością wśród rodziców, którzy pragną zachęcić swoje pociechy do ruchu. Ten model nie ma pedałów, dlatego maluch musi odpychać się nóżkami w celu pokonania dystansu. To doskonały sposób na naukę utrzymywania balansu pod warunkiem, że rowerek jest dobrany do umiejętności i wieku dziecka.

Rowerki biegowe – dla kogo?

Korzystanie z rowerka biegowego jest łatwiejsze niż z tradycyjnego modelu, który wymaga pedałowania. Dziecko musi balansować całym ciałem, kierować i utrzymywać równowagę –wiele czynności do zrobienia w krótkim czasie uczy także podzielności uwagi. Maluchy nie mają oporów przed wejściem na biegówkę, gdyż samodzielnie kontrolują tempo jazdy i wyznaczają moment zatrzymania.

Rowerki biegowe są idealne na każdy rodzaj terenu. Można nimi jeździć po piasku, pod górkę, po lesie albo nawet śniegu.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy warto kupić dziecku biegówkę, gdyż każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre dzieci wsiadają na rowerki biegowe już po ukończeniu 1 roku życia, a inne z kolei potrzebują dwóch lat, żeby przełamać opór i wsiąść na dwukołowca.

Najmniejsze rowerki biegowe powstały dla dzieci, które mają powyżej 80 cm, ale zdecydowana większość dostępnych modeli ma regulowane siodełko. Biegówkę można spokojnie używać do wzrostu 110 cm, jednak zanim dziecko znajdzie się w górnej granicy, najczęściej jeździ już na większym rowerze.

Jak kupić właściwy rower biegowy?

Wybierając rowerki biegowe, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Przede wszystkim należy skontrolować lekkość rowerka – im lżejsza, tym lepiej dla dziecka, gdyż nie będzie mieć większych problemów w trakcie kierowania. Dobry rowerek ma regulowane siodełko, które można dopasować do wzrostu użytkownika. W trakcie jazdy stopy muszą dotykać podłoża – w przeciwnym wypadku maluch nie będzie umiał prowadzić.

Kierownica musi się dobrze skręcać, co zagwarantuje swobodę w trakcie ruchów. Niski przekrok ułatwia wchodzenie i schodzenie z rowerka. Z kolei gumowe opony wyposażone w dętki zapewniają doskonałą amortyzację i doskonałą przyczepność (zdecydowanie lepszą niż koła piankowe).

Rowerki biegowe powinny mieć hamulce, gdyż są bardzo łatwe w użyciu, a przekładają się na komfort w trakcie jazdy. Występuje kilka rodzajów, ale na szczególną uwagę zasługuje hamulec bębnowy, który świetnie dopasowuje się do dłoni malucha i zabezpiecza przed upadkiem.

Przed rozpoczęciem jazdy na biegówce, trzeba nabyć kilka akcesoriów zabezpieczających przed urazami mechanicznymi. Kask to podstawa i od niego trzeba zacząć. Musi być przede wszystkim dopasowany do wieku użytkownika, dzięki czemu nie ześlizguje się i zabezpiecza całą głowę. Przydatne są również ochraniacze, które chronią stawy kolanowe oraz łokcie. Wszystkie dodatki mogą wywoływać spory dyskomfort w pierwszych godzinach użytkowania, jednak maluch przyzwyczai się do nich i wraz z upływem czasu będzie je postrzegał jako niezbędny element jazdy na rowerze. Utrwalanie dobrych przyzwyczajeń jest szczególnie ważne dla dzieci. Warto również zadbać o rękawiczki rowerowe – to doskonałe zabezpieczenie przed otarciami oraz skaleczeniami. Dla dziecka najlepiej sprawdzą się kolorowe propozycje z postaciami z bajek. Tak ubrany rowerzysta jest nie tylko bezpieczny, ale prezentuje się bardzo atrakcyjnie.