Kiedy kupujemy używany samochód, należy go jak najdokładniej sprawdzić pod kątem ewentualnych wad i usterek. Niestety, często pomimo dokładnych oględzin, a nawet wizyty w warsztacie przeoczymy coś, co później może sprawiać problemy. Jakie są oznaki tego, że kupiliśmy zużyty samochód?

Po czym poznać zużyty silnik?

Warto sprawdzić, czy nie występuje wyciek płynu chłodniczego. Jeżeli tak, może to oznaczać awarię pompy wody lub chłodnicy. Jeżeli obserwujemy zbyt szybkie ubywanie oleju lub z rury leci dym koloru niebieskiego, może to oznaczać albo awarię sprężarki (jeżeli ją posiadamy) lub to, że samochód zaczyna palić olej. Warto obserwować, czy samochód naturalnie przyspiesza, nie dławi się, a wszystkie biegi „wchodzą” tak, jak powinny. Jeżeli czujemy brak mocy lub nagły jej spadek, może to oznaczać problemy z cewką zapłonową i generowaniem mocy.

Jakie są oznaki zużytego sprzęgła?

Z kolei, najczęstszymi objawami mocno wyeksploatowanego sprzęgła jest opór przy wrzucaniu pierwszego lub wstecznego biegu na włączonym silniku. Dodatkowo, zapach spalenizny wewnątrz pojazdu może także oznaczać spalenie sprzęgła. Na zużycie sprzęgła może także wskazywać nienaturalne drżenie dźwigni zmiany biegów oraz hałas wewnątrz skrzyni biegów podczas ich zmiany. Takie sytuacje nie muszą same w sobie oznaczać awarii. Często takie objawy wskazują na błędny montaż elementów lub nieprawidłowe ich dopasowanie.

Kiedy resory nadają się do wymiany?

Jeżeli nasze auto bardzo mocno „buja się” na nierównościach lub mamy trudności z utrzymaniem obranego kierunku jazdy może to oznaczać wyeksploatowane resory. To samo ma miejsce, kiedy czujemy, że w aucie często włącza się system ABS lub opony popiskują podczas jazdy po terenie, który wymusza pracę resorów. Jeżeli czujemy, że droga hamowania wydłużyła się, a podczas gwałtownego przyspieszenia, samochód przysiada na tylnej osi, to także może oznaczać, że czas odwiedzić mechanika. Jednym ze skutków zużytych resorów jest także nierównomierne zużycie opon.

Używane samochody z gwarancją – Czy to dobre rozwiązanie

Decydując się na zakup auta używanego, warto rozważyć zakupienie do niego gwarancji. Na rynku od kilku lat funkcjonują firmy, które oferują sprzedaż gwarancji do aut używanych. Po szczegółowym badaniu historii pojazdu (jego wypadkowości, historii napraw, przebiegu, wieku auta i stanu technicznego) firma udziela gwarancji na określone części w samochodzie. Może się okazać, że decydując się na takie rozwiązanie zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Na ogół większość podstawowych usterek, z jakimi możemy się zetknąć objęta jest ochroną gwarancyjną.