Poznaj zalety pracy tymczasowej
22 lutego 2020
7 oznak zmęczonego samochodu
9 marca 2020

Jak dbać o zasłony do salonu?

Zasłony do salonu to jedna z najważniejszych dekoracji wnętrza. Od jej koloru, faktury, a nawet gramatury zależy ostateczny wygląd całej aranżacji. Jednak podobnie jak inne materiały wykorzystywane w pomieszczeniu, wygląd zasłon może z czasem znacznie się pogorszyć. Narażona na uszkodzenie może być tkanina, jak i sam kolor, który po prostu płowieje. Wyposażenie domu w piękne i eleganckie zasłony do salonu wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji. Obejmuje ona kwestię prania, prasowania i utrwalenia kolorów. Jak właściwie dbać o zasłony, aby zachwycały swoim wyglądem przez długi czas?

Zasłony do salonu – najważniejsze zasady prania i prasowania

Kurz, zabrudzenia, zanieczyszczenia i mocne nasłonecznienie – oto najwięksi wrogowie zasłon. Jednak odpowiednie zasady pielęgnacji zdecydowanie ułatwią zachowanie ich pięknego wyglądu na dłużej. Wyposażenie domu w zmysłowe tkaniny, które pełnią funkcję dekoracji okiennej i praktycznego elementu zaciemniającego wnętrze sprawia, że trzeba regularnie wykonywać:

  1. Namaczanie – polecane szczególnie w przypadku mocnych zabrudzeń i pożółkłych tkanin. Aby je właściwe wykonać, należy umieścić zasłonę na kilka godzin w ciepłej (lecz nie gorącej) wodzie z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej (na każdy litr wody) i odrobiny płynu do mycia naczyń.
  2. Pranie – ten sposób pielęgnacji należy dostosować przede wszystkim do wymagań producenta. Może się okazać, że nie zaleca on prania mechanicznego, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość tkaniny. W takim wypadku trzeba skorzystać z usług profesjonalnej pralni. Materiałów bardzo ciężkich i gęstych również nie poleca się prania w pralce. Będą one trudne do wysuszenia, a przede wszystkim mogą się zniszczyć. Jeśli jednak zasłony do salonu można prać w pralce, należy zachować pewne zasady. Przed włożeniem ich do bębna, materiał powinno się dobrze wytrzepać z kurzu (najlepiej na balkonie czy w ogrodzie). Ponadto warto pamiętać o ustawieniu programu delikatnego prania, użyciu tylko łagodnych detergentów i wyborze niskiej temperatury (wysoka mogłaby osłabić włókna, a tym samym zwiększyć podatność materiału na niszczenie). Lepiej też zrezygnować z wirowania i suszyć zasłonę w pozycji wiszącej lub leżącej.
  3. Prasowanie – jeśli tkanina nie jest bardzo pognieciona, dobrze jest zrezygnować z tego zabiegu, ponieważ źle znoszą one wysokie temperatury. Dotyczy to szczególnie zasłon zaciemniających. Jeśli jednak zagniecenia wymagają użycia żelazka, należy wykorzystać zabezpieczające maty, które chronią materiał przed przypaleniem oraz ustawić urządzenie na małą moc. Ważne jest, aby przesuwać stopę żelazka wzdłuż linii nitek. Warto też wybrać modele parowe, które działają delikatnie i to nawet w pozycji pionowej, bez potrzeby ściągania materiału z karnisza.

Jeśli zasłony do salonu, czyli miejsca reprezentacyjnego, które odwiedza wielu gości, wymagają odświeżenia, nie zawsze trzeba je prać. Wystarczy raz na jakiś czas usunąć nadmiar kurzu za pomocą odkurzacza ustawionego na niewielką moc.

Jak dbać o kolorowe zasłony do salonu?

Choć zasłony do salonu to świetny sposób na ochronę wnętrza przed mocnym nasłonecznieniem, trzeba się liczyć z procesem ich szarzenia lub blaknięcia kolorów. Na szczęście są sprawdzone i bezpieczne sposoby na to, aby odświeżyć barwę tkaniny. W przypadku poszarzałych tkanin należy je przed praniem namoczyć w wodzie i soli kuchennej (łyżeczka soli na litr wody) lub włożyć do bębna woreczek ze skorupkami jaj, który musi być dokładnie zawiązany. Kolorowe zasłony do salonu również docenią namaczanie. Należy je umieścić w zimnej wodzie z dodatkiem octu, aby zmniejszyć ryzyko wypłukiwania barwników. Na blaknięcie narażone są szczególnie ciemne zasłony do salonu. Powieszone na oknie nie prezentują się atrakcyjnie. Aby tkanina zachowała odpowiednią barwę, należy używać do jej prania płynów przeznaczonych do ciemnych materiałów. Nie tylko utrwalą one barwnik, ale również zdecydowanie lepiej wypłukują się z zasłony niż proszek. W związku z tym, że mocne nasłonecznienie źle działa na kolory, nie poleca się suszenia takich materiałów w bardzo słoneczny dzień. Najlepiej jeszcze delikatnie wilgotną tkaninę powiesić na oknie, gdy jest pochmurnie.