Norwegia powszechnie kojarzy się z krajem, w którym można dobrze zarobić. Z drugiej strony – podatki w tym skandynawskim kraju należą do najwyższych w Europie. Warto jednak zapoznać się z niuansami rozliczeń podatkowych w kraju fiordów – może się okazać, że sporą część sumy odprowadzonej do tamtejszego Urzędu Podatkowego uda się odzyskać.

Skatteetaten to instytucja bardzo zasadnicza – bardzo skrupulatnie pilnuje terminów i prawidłowości rozliczeń. Jednak każdy kij ma dwa końce – w Norwegi istnieje system odliczeń podatków, który może przynieść spory zastrzyk finansów osobie, która poprawnie złoży wniosek i komplet dokumentów. Czy pracownicy z zagranicy, oczywiście legalnie pracujący w Skandynawii, mogą liczyć na podobne udogodnienia? Okazuje się, że tak – zwrot podatku z Norwegii przysługuje obywatelom innych państw, którzy regularnie podróżują do własnego kraju. Umożliwia im to tzw. status pendler.

Status pendler dla pracowników podróżujących do Polski oznacza zwrot podatku z Norwegii

Objęcie nim przysługuje pracownikom, którzy podczas składania wniosku dołączą do niego całkiem spory plik dokumentów, przede wszystkim dowody podróży do Polski w określonych odstępach czasu – bilety, faktury, itd. Pozostałe załączniki zależą od typu statusu pendler, który umożliwi zwrot podatku z Norwegii. W prawie podatkowym tego kraju są możliwe trzy takie przypadki. Familiependler (pendler „do rodziny”) przyznaje się osobom, które przynajmniej 3 razy do roku odwiedzały w Polsce rodzinę (żonę, męża, dziecko do 22 roku życia). Wówczas potrzebne będą oficjalnie przetłumaczone dokumenty, takie jak akt ślubu, akt urodzenia dziecka, a także zaświadczenie o zameldowaniu w Polsce.

Zwrot podatku z Norwegii przysługuje ci również, jeśli w Polsce mieszkasz z rodzicami, a nawet samodzielnie

Inna częstotliwość podróży wymagana jest od osób, które odwiedzają w kraju rodziców, z którymi są zameldowane we wspólnym mieszkaniu. Status pendler przysługuje, jeśli podróż do Polski odbywa się co 6 tygodni. Osoby samotne, które są zameldowane w Polsce od co najmniej 3 lat pod wskazanym adresem i jeżdżą tam nie rzadziej niż co 3 tygodnie, również mogą liczyć na status pendler „do mieszkania”. Po akceptacji takich wniosków podatnik może liczyć na zwrot nie tylko udokumentowanych kosztów podróży, ale także kosztów pobytu i dojazdu do pracy w Norwegii (reguluje je osobna lista szczegółowych przepisów).