Historycy to bardzo specyficzni ludzie. Do dziś spierają się, który dialekt, wielkopolski czy małopolski, dał początek językowi polskiemu. Ale zostawmy historyczne spory, niech nobliwi panowie toczą je w zaciszach swoich uniwersytetów. Przyjrzyjmy się za to regionowi, w którym zaczęła się znana nam historia Polski.
Wszystko zaczęło się w Biskupinie!
W 1933 roku, dzięki pracom melioracyjnym, poziom wody w jeziorze biskupińskim obniżył się na tyle, że odsłonięte zostały fragmenty starożytnego grodu. Podczas prowadzonych przez kilkadziesiąt lat badań archeologicznych ustalono, że osada w Biskupinie to pozostałość po kulturze łużyckiej, a została założona w roku 738 p.n.e., oraz że była zamieszkiwana przez około 150 lat.
Osada, dzięki prowadzonym badaniom została zrekonstruowana w pełnych wymiarach (budynki, ulice, wystrój wnętrz), dzięki czemu możemy zobaczyć, jak mieszkali nasi praprzodkowie. Biskupin jest najstarszą znaną osadą z tego okresu na ziemiach polskich.
Gniezno i Poznań
Jednak Biskupin to czasy starożytne, powiązane z Gnieznem i Poznaniem tylko niewielką odległością. Gniezno i Poznań to jedne z najstarszych polskich miast, to właśnie tutaj rodziła się nasza państwowość. Obydwa miasta były niegdyś stolicami kraju, i o ile, gdy Gniezno straciło ten tytuł, to bardzo podupadło i nie podniosło się już nigdy, to Poznań, mimo utraty znaczenia politycznego, cały czas miał bardzo duże znaczenie gospodarcze, dzięki czemu, okresie rozbicia dzielnicowego był jednym z najważniejszych miast na ziemiach polskich.
Dziś Gniezno jest nieco zapomniane, na uboczu, natomiast Poznań cały czas utrzymuje miano jednego z najważniejszych miast kraju, goszcząc u siebie najważniejsze imprezy i wydarzenia. Ostatnim z nich było EURO 2012. Jednak warto zajrzeć i tutaj, i tutaj. Gniezno jest miastem specyficznego uroku, jednak nie można odmówić mu urody. Natomiast Poznań, to miszmasz tradycji i nowoczesności. W mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy spokojnego zwiedzania, jak i osoby lubiące nocne, imprezowe szaleństwo – liczne kluby kuszą dobrą muzyką i świetną zabawą!
Co warto obejrzeć?
Zarówno Gniezno jak i Poznań pełne są ciekawych i wartych obejrzenia miejsc. W Gnieźnie koniecznie trzeba obejrzeć Katedrę Gnieźnieńską, w której znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie oraz relikwiarz św. Wojciecha. Kolejnymi wartymi obejrzenia świątyniami są Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego, Kościół św. Trójcy Kościół i bł. Michała Kozala.Poza tymi sakralnymi budowlami warto też obejrzeć Stary Ratusz i rynek oraz liczne domy i kamienice z XIX wieku.
Zdecydowanie więcej atrakcji jest w Poznaniu – jednym z największych Polskich miast. Możemy tam podziwiać zarówno pozostałości po średniowiecznych murach obronnych jak i potężne fabryki z czasów rozkwitu przemysłu. Będąc w Poznaniu nie można nie zobaczyć najstarszych części miasta – Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta, miejsc pełnych malowniczych kamienic i kościołów z różnych epok. Na Ostrowie Tumskim znajduje się Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła – jeden z najstarszych polskich kościołów, oraz Pałac Arcybiskupi. Na starym mieście koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowy Ratusz, zrekonstruowaną wagę miejską, odwach, kościoły: Katarzynek, Franciszkanów oraz Najświętszej Krwi Jezusa.
Poza tym w mieście warto obejrzeć liczne kościoły, nie tylko chrześcijańskie, zlokalizowane w różnych punktach miasta. Żelaznym punktem jest zwiedzanie Twierdzy Poznań, jednego z pierwszego tego typu budynków w Europie. Odwiedzając Poznań trzeba też zajrzeć na Wildę – osiedle, które określane jest mianem perły architektury, dzięki swojemu wyjątkowo przemyślanemu układowi.
O ile zabytki i atrakcje Gniezna, Łowicz, Płocka czy na przykład Przemyśla da się wymienić w kilku zdaniach, to w przypadku miast takich jak Poznań jest to niestety niemożliwe, kilkusetletnia historia miasta, oraz jego dzisiejszy rozwój, sprawiły, że jest ich w tym mieście aż tak dużo. Dlatego będąc w Poznaniu warto wyposażyć się w jakiś dobrzy przewodnik, dzięki któremu nic nie stracimy!
Weekend w Wielkopolsce?
Wizyta w Gnieźnie, Poznaniu i Biskupinie to idealna opcja na spędzenie weekendu. Jeden dzień to za mało, żeby obejrzeć wszystko, co trzeba obejrzeć, natomiast dwa dni to idealna ilość czasu. Drugi polecany przez nas kierunek to Kotlina Kłodzka, a gdy juz tam będziecie odwiedźcie koniecznie Pensjonat Lissa Noclegi Kotlina Kłodzka. Serdecznie zapraszamy