Dostęp do Internetu obecnie ma właściwie każdy, kto chce. Internet jest dziś potrzebny na każdym kroku i trzeba uświadomić sobie, że właśnie przez sieć możemy zostać oszukani. Do oszustw internetowych dochodzi codziennie, dlatego warto dowiedzieć się jak temu zapobiegać i jak dochodzić swoich praw.
Sposobów na to, w jaki sposób możemy zostać oszukani, jest naprawdę wiele. Najczęstsze oszustwa dotyczą reklamowania i ofert sprzedaży nieistniejących produktów np. telefonów komórkowych, sprzętu elektronicznego, biletów na koncert itp. Innym rodzajem oszustw jest informowanie ofiary o wygranej loterii, a co za tym idzie konieczności opłacenia podatku lub opłat od wygranej. Jeżeli np. wygraną miał być czek pieniężny, okazuje się, że jest to dokument bez pokrycia.
Trzeba zdawać sobie sprawę również, że w sieci wykradane są dane osobowe, czyli: imię, nazwisko, PESEL, adres, a nawet numer dowodu osobistego. Niestety na podstawie tych danych osobowych oszuści mogą zaciągnąć szybką pożyczkę bez weryfikacji przez Internet. Ofiara często dowiaduje się o tym fakcie dopiero kilka miesięcy później. Zdarzają się również wyłudzenia pieniędzy na podstawie numeru karty kredytowej, który podajemy w sieci.
Próby oszustw zdarzają się także poprzez media społecznościowe, pocztę elektroniczną, gdzie wysyłane zostają fałszywe powiadomienia. Oszuści liczą na to, że znajdzie się ktoś, kogo dotyczą reklamowane usługi liczą na to, że ofiary postąpią zgodnie z ich zaleceniami. Są to jedynie przykłady tego, jak może być oszukany każdy z nas.
Aby odzyskać stracone pieniądze, potrzebne jest wykrycie przestępcy i pociągnięcie go do odpowiedzialności. Niestety wykrycie oszusta jest bardzo trudne, lecz nie niemożliwe. Można uniknąć niektórych przestępstw internetowych, kupując przedmioty na sprawdzonych portalach, szczególnie tych, które chronią konsumenta i jego pieniądze. Każde oszustwo powinno być zgłoszone na policję, niezależnie na jaką sumę zostaliśmy oszukani. W celu doniesienia o popełnieniu przestępstwa w Internecie można udać się na policję, a najlepiej od razu do prokuratury. Nie jest ważne, że ofiara przestępstwa straciła niewielką kwotę, zgłoszenie oszustwa jest ważne, ponieważ dzięki temu organy ścigania mają dane na temat skali tego zjawiska.
Gdy suma utraconych pieniędzy jest znaczna, nie warto działać na własną rękę i poprosić o pomoc prawnika. Jest to ważne, szczególnie jeśli do sieci wyciekły dane osobowe lub dostępy do kont, a także numery kart kredytowych. Na pomoc prawnika można liczyć w kwestii zabezpieczenia danych oraz w reprezentowaniu w sądzie, jeśli dojdzie do rozprawy. Aby uzyskać pomoc prawną, najlepiej szukać prawnika w Internecie, wpisując w Google np. kancelaria radców prawnych łódź, a kontaktów będzie wiele.
Po pierwsze trzeba sprawdzać, z jakich adresów otrzymujemy maile, najlepiej nie otwierać wiadomości z nieznanych adresów. Poza tym klikając w łącze wiadomości, trzeba upewnić się, czy zostaliśmy przekierowani na prawdziwą stronę, a nie specjalnie spreparowaną. Poza tym nie wolno podawać swoich danych, haseł, loginów telefonicznie, ani mailowo. Żaden bank, instytucja finansowa, administrator portalu społecznościowego nie mają prawa prosić swoich klientów o takie dane. Warto także zabezpieczyć swój komputer programami antywirusowymi. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości zawsze najlepiej zadzwonić do banku, czy innej instytucji.