Łazienka dla niepełnosprawnych wygląda inaczej niż dla osób zdrowych. Zamieszczone są w niej specjalne pomoce, które mają na celu pomóc w skorzystaniu z toalety osobom, które mają kłopoty z poruszaniem się. Dla osób niepełnosprawnych ważne jest, by mogli wykonywać te czynności bez pomocy innych osób.
Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na otwór drzwiowy, który jest szerszy niż standardowy, by mogła wjechać do łazienki osoba na wózku inwalidzkim. Łazienka dla niepełnosprawnych zwykle ma odpowiednio dużo przestrzeni, by wózek inwalidzki miał możliwość manewru. Płytki podłogowe są antypoślizgowe, szczególnie pod prysznicem. Zamiast brodzika są płytki, w których jest odpływ wody. Pod prysznicem znajdują się uchwyty z każdej strony oraz siedzisko. Uchwyty znajdują się także z obu stron umywalki oraz miski sedesowej.
Łazienka dla niepełnosprawnych posiada kilka ułatwień, w szczególności ważnych dla osoby na wózku inwalidzkim. Umywalka jest usytuowana niżej oraz jest płaska i szeroka, by można było oprzeć na niej łokcie i swobodnie podjechać do niej wózkiem. Najczęściej montowana jest bateria z wydłużoną dźwignią do odkręcania wody. Lustro nad umywalką jest pochylone do dołu. Natomiast pod umywalką nie ma żadnych szafek ani syfonu, ponieważ jest tam miejsce na nogi osoby jeżdżącej na wózku inwalidzkim.
Miska sedesowa jest zamontowana wyżej i jest bardziej wysunięta, by łatwiej można było się przesiąść z wózka na sedes. Ponadto deska ma specjalne wycięcie i przymocowana jest metalowymi zawiasami, by nie mogła przesunąć się w chwili, gdy siedzi na niej osoba niepełnosprawna.
Pod prysznicem zwykle nie ma kabiny, ponieważ bardziej sprawdza się zasłona prysznicowa, którą można łatwiej odsłonić i wejść pod prysznic. Elementy baterii prysznicowej często są wbudowane w ścianę, by jak najmniej odstawały od ściany. W łazience dla niepełnosprawnych nie zawsze znajduje się prysznic, niekiedy jest to wanna, lecz ze specjalnymi otwieranymi drzwiczkami. Bardzo ważne jest, żeby w łazience nie było żadnych progów ani dywaników łazienkowych, które są niebezpieczne dla osób niepełnosprawnych.