Przemysł tekstylny i włókienniczy jest niezwykle złożony. Wykorzystuje się w nim technologie różnego rodzaju, które optymalnie dopasowuje się do potrzeb produkcyjnych danego towaru. Dzianiny drukowane są bardzo ciekawym półproduktem, który można wykorzystać na wiele sposobów.

 

Jakie są zalety dzianin drukowanych?

Produkty tekstylne, które wykonane są z dzianin, charakteryzują się specyficznymi właściwościami. Jest to związany zarówno ze sposobem produkcji materiału, jak również z jego rodzajem Dzianiny drukowane są wytwarzane z jednej nici i w przeciwieństwie gładkich tkanin, wykazują dużą podatność na rozciąganie. Sprawia to, że są wykorzystywane do produkcji innego rodzaju produktów niż te, które wytwarza się z tkanin. Dzianiny wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji sweterków, skarpetek, bielizny, a niekiedy nawet obić tapicerskich. Nadają się do tego bardzo dobrze ze względu na swoją fakturę oraz grubość materiału. W przypadku produkcji odzieży niewątpliwą zaletą jest fakt, że technologia wytwarzania materiału dzianego umożliwia wyprodukowanie towaru o stosunkowo dużej grubości, co znacząco wpływa na zwiększenie spektrum możliwości materiału.

 

Dzianiny drukowane a zróżnicowanie produktów

Poza faktem, że dzianiny są nieco bardziej skomplikowane w obróbce włókienniczej, to dzisiejsze możliwości technologiczne umożliwiają wyprodukowanie dzianiny drukowanej, które zawiera dowolnie wyglądające wzory lub konkretne nadruki. Takie rozwiązanie można zastosować do produkcji swetrów ze wzorami geometrycznymi, ubrankami dla dzieci lub zupełnie inną grupą produktów, jak chociażby poszewkami na pościel z dedykowaną grafiką. Dzianiny drukowane przez to, że są dość grube, a ich splot jest solidny, to są przeważnie bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Największym zagrożeniem dla nic jest niekontrolowane rozciąganie oraz nieuwaga podczas prania. Bardzo istotne jest, aby przestrzegać zasad prania, które narzuca producent. W tym najistotniejsze jest to, czy producent dopuszcza, czy raczej zabrania odwirowywania, które może spowodować, że dzianina ulegnie zniszczeniu.