Dzbanki miedziane cieszą się coraz większą popularnością, co jest uwarunkowane bardzo dobrym wpływem pierwiastka na organizm człowieka. Przede wszystkim chroni przed osteoporozą, sprawia, że zmniejsza się ryzyko zachorowania na przeziębienie i grypę, a także poprawia funkcjonowanie mózgu.

Dlaczego miedź jest tak ważna?

W organizmie człowieka miedź występuje tylko w niewielkich ilościach, ale co ciekawe można ją znaleźć we wszystkich tkankach. Znajduje się przede wszystkim w sercu, nerkach oraz wątrobie i mózgu. Pierwiastek odgrywa bardzo ważną rolę i poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Można dostarczać ją wraz z pożywieniem, ale bardzo popularne są dzbanki miedziane, które pozwalają uzdatnić wodę i wzbogacić ją o cenny składnik.

Miedź odgrywa ważną rolę w syntezie hemoglobiny oraz bierze udział w dostarczaniu tlenu do wszystkich komórek (razem z żelazem). Jeśli w organizmie brakuje miedzi, mózg człowieka przestaje właściwie pracować. Zanika zdolność do koncentracji, kreatywne myślenie oraz pomysłowość. Warto też wspomnieć, że dzięki miedzi można zauważyć zwiększoną ochronę organizmu, który staje się bardziej odporny na choroby, szkodliwe wirusy i inne zagrożenia spotykane każdego dnia. Na uwagę zasługuje także zapobieganie namnażaniu się wolnych rodników, które sieją spustoszenie w organizmach i jednocześnie mogą stać się przyczyną rozwinięcia zaawansowanych chorób, jak na przykład nowotworów. Ta cecha jest szczególnie istotna, gdyż wraz z upływem lat wolnych rodników jest w organizmie coraz więcej. Stanowią one zagrożenie przede wszystkim dla komórek nerwowych znajdujących się w mózgu, gdyż mogą obumrzeć albo zostać uszkodzone.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat miedzi?

Miedź dostarczana do organizmu chroni serce oraz układ krążenia, sprawia, że organizm jest zabezpieczany przed namnażającymi się bakteriami oraz zapobiega procesom starzenia. Dzbanki miedziane doskonale nadają się do uzdatniania wody i dostarczania cennego pierwiastka do organizmu, ale to nie jedyne rozwiązanie.

Wśród produktów spożywczych bogatych w miedź można wymienić przede wszystkim wątrobę, otręby pszenne, zarodki, płatki owsiane, kakao, nasiona słonecznika oraz orzechy. Kiedy wziąć pod uwagę wspomnianą już wodę, pierwiastka jest zdecydowanie więcej, kiedy mamy do czynienia z wodą miękką. Jednocześnie można zdecydować się na suplementy diety, które pozwalają wyrównać poziom miedzi w organizmie.