Jak wygląda łazienka dla niepełnosprawnych?
1 października 2019
Co składa się na sukces w sporcie?
2 listopada 2019

Mieszkanie w bloku czy dom- co lepsze?

Mieszkanie bloku, czy w domu jednorodzinnym ma wiele zalet i wad. Wielu ludzi planujących taką inwestycję ma dylemat, jaką decyzję podjąć. Tym bardziej, że koszta mieszkań bloku są podobne lub nawet wyższe do cen domów. Warto dokładnie przemyśleć swój wybór.

Zalety mieszkania w domu.

Mieszkanie w domu jednorodzinnym ma wiele zalet. Przede wszystkim poczucie niezależności i większa przestrzeń. Poza tym można zagospodarować ogródek oraz taras. Dzięki temu można spędzać czas na powietrzu w dowolnym momencie dnia, nawet piżamie. To, co przemawia na korzyść domu, jest cisza spokój i czystsze powietrze, jeśli dom jest usytuowany na obrzeżach miasta lub na wsi. W bloku często borykamy się z hałaśliwymi sąsiadami oraz hałasami dochodzącymi z ruchliwych ulic. Na osiedlach często jest mało terenów zielonych oraz przestrzeni, której nie brakuje, jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym. Przed domem można zaaranżować przestrzeń do zrobienia grilla, plac zabaw dla dzieci oraz warzywnik. To duży plus dla rodzin z dziećmi. Dlatego, jeśli znajdujemy więcej zalet mieszkania w domu, warto zacząć szukać gotowego domu lub zacząć budowę domu.

Jak zabrać się za budowę domu?

Zanim zabierzemy się do budowy domu, musimy być właścicielami działki. W tym celu trzeba dokonać wszelkich formalności. Zarówno domki bez pozwolenia letniskowe, jak i całoroczne wymagają podłączenia prądu i wody, dlatego trzeba sprawdzić, jaka jest dostępność podłączenia mediów już przed zakupem działki. Niezbędnym elementem jest projekt domu, nawet domki bez pozwolenia buduje się na podstawie projektu. Projekt ten musi być zaakceptowany przez lokalny nadzór budowlany. Poza tym budowa domu wiąże się ze znalezieniem ekipy budowlanej oraz kierownika budowy. Kolejnym elementem jest zgłoszenie zamiaru budowy domu do gminy, jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi, uznaje się to za odpowiedź pozytywną. Domki bez pozwolenia do 35 m2, buduje się również na podstawie zgłoszenia do urzędu gminy. Pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku budowy szeregowców lub bliźniaków.