Gruczolistość macicy jest problemem oddziałującym na organy płciowe pań, polegającym na tym, że powłoka, która wyścieła środek macicy – rozrasta poza nią. Przeważnie odbywa się to w błonie wyścielającej pozostałe narządy rodne kobiety. W wyjątkowo złośliwych przypadkach prawdopodobnie będzie rozrastać się za układem rozrodczym.

Gruczolistość macicy co powinno Cię zaniepokoić

Najczęściej spotykanym niepokojącym sygnałem jest ból miednicy, szczególnie podczas krwawienia miesięcznego. Zamiast przykrych skurczów odczuwanych przez wiele pań w porze miesiączki, pacjentki ze stwierdzoną chorobą nagminnie odczuwają uporczywy ból, który może być niemożliwy do opanowania.

Dodatkowe możliwe oznaki choroby to:

    ból podczas współżycia
    ból przy oddawaniu moczu
    trudne do opanowania krwawienie podczas menstruacji
    biegunka
    problemy z wypróżnianiem się
    gazy
    zmęczenie

Łagodzenie oznak schorzenia jest kluczowe dla kobiet, które próbują radzić sobie z chorobą, zwłaszcza jeśli leczenie schorzenia nie zostało jeszcze uskutecznione. Na szczęście wypróbowano sporo ogólnie dostępnych praktyk, które można użyć, aby w krótkim okresie czasu zmniejszyć objawy.

Endometrioza domowe sposoby

W razie odczuwania przykrych dolegliwości wykorzystanie wysokiej temperatury jest jedną z najbardziej skutecznych domowych metod, która możesz zastosować. Wysoka temperatura pomaga rozluźnić mięśnie miednicy, co może ograniczyć skurcze oraz dyskomfort. Warto również spróbować z ciepłych kąpieli, termoforów czy koców grzewczych, aby szybko łagodzić skurcze.

Leczenie endometriozy

Leki stosowane w leczeniu zapaleń dostępne w sklepach i aptekach to godna polecenia kuracja. Niewymagające recepty nie zawierające sterydów farmaceutyki stosowane w leczeniu zapaleń są dobrym sposobem na to aby osiągnąć szybką ulgę w dotkliwych skurczach spowodowanych endometriozą. Środki te zawierają:

    ibuprofen
    naproksen.

Nie należy przyjmować ich na czczo, aby wystrzegać się przykrych chorób żołądka, a także nie stosuj ich dłużej niż tydzień.

Zachwalaną miksturą będzie także olejek rycynowy, który jest stosowany od lat w kontrolowaniu gruczolistości macicy. Może być stosowany na samym początku, kiedy najpierw odczuwa się skurcze, aby głównie po to aby przeciwdziałać rozrostowi nadmiernych komórek. Należy pamiętać, aby przytoczona technika była stosowana tylko przed miesiączką, natomiast nigdy w trakcie. Olej rycynowy należy rozprowadzać bezpośrednio na brzuchu, ale jeśli niepokoi Cię wędrująca śluzówka macicy oraz jej znaczenie w okresie ciąży – skonsultuj się ze specjalistą. Możesz także wzbogacić go niewielką ilością dającego odprężenie olejku eterycznego, np. lawendą, aby zrelaksować mięśnie miednicy i użyć go pod postacią gorącego okładu, ułożonego bezpośrednio na brzuchu.

Na uwagę zasługuje także kurkuma, którą charakteryzują mocny właściwości przeciwzapalne, które zdają się być zbawienne dla osób cierpiących na objawy gruczolistości macicy. Może być również stosowana do przewlekłego uśmierzania skutków endometriozy, ponieważ pewne eksperymenty potwierdziły, że wykazuje ona potencjał zmniejszenia rozwoju endometrium