Jaki powinien być kinkiet nad lustro?
15 listopada 2018
Leczenie endometriozy – czy skalpel to jedyne rozwiązanie?
24 listopada 2018

Jak działa ostropest plamisty i dlaczego jego popularność rośnie?

 Urocza roślina z kwiatami podobnymi do astrów, przez lata uważana za nic nieznaczący chwast, obecnie może świadczyć kluczowe atrybuty, głównie mające za zadanie podreperowania  wydolności oraz rewitalizacji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to także roślina przez wiele lat uważana za świętą, z czym wiąże się pewna wieść gminna.
 

Ostropest plamisty opinie

Ostropest oferuje mnóstwo prozdrowotnych zastosowań. Niegdyś roślinę tę uważano za trywialny, zbyteczny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez ukucia  ciekawej legendy, która przydała miana prawie świętej. Historia rozgrywa się wokół łacińskiego określenia rośliny Sylibum marianum. Według tradycji ustnych w okresie karmienia kropla mleka Przenajświętszej stoczyła się na liść tego ziela, co sprowokowało pojawienie się kredowych plam. Podania były przyczynkiem do określania ostropestu mianem mistycznej rośliny co niezmiennie wiązano z nią przez dość długi czas.
 
W dwudziestym pierwszym wieku, uwalniając się od mitu , a także tradycji religijnych, mamy do czynienia z rośliną o licznych ważkich zadaniach, jakie realizuje w ludzkim ciele. Decyduje o tym pierwszorzędnie nagromadzenie grupy flawonolignanów, które definiowane są jako sylimaryna.
 
Ostropest właściwości dla długowieczności oraz  piękna
 
Opisana sylimaryna posiada czołową funkcję w odnawianiu komórek wątroby a także ich zabezpieczaniu. Wspomaga prawidłową pracę całego organu, strzeże przed konsekwencjami czynników szkodliwych dla zdrowiea, oraz normalizuje procesy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty mielony, wsypywany do herbaty, kawy czy też posiłków – na przykład surówek, daje procesy bakteriobójcze a przy tym przeciwutleniające.
 
Z zioła łatwo wyprodukować taksyfolinę, która będzie wywierać korzystny wpływ na procesy przeciwdziałania osteoporozie. Co więcej produkty kosmetyczne, które w specyfikacji posiadają wyciąg z ostropestu, zjawiskowo radzą sobie z poprawieniem skóry, przede wszystkim skóry potrzebującej nawodnienia.
 
Ostropest plamisty zastosowanie
 
Ostropest plamisty znajduje swoją rolę  w rewitalizacji tudzież leczeniu wątroby. Stosowany jest aby zminimalizować ryzyko wystąpienia miażdżycy. Badania potwierdzają, że intensyfikuje zdolność odbudowy nerek. Aplikowany zewnętrznie wpływa na opóźnianie mechanizmów niszczenia naszej skóry i ochronę przed promieniowaniem UV.
 
Ostropest plamisty jak go spożytkować
 
Ostropest plamisty należy spożywać w formie całych owoców lub rozdrobnionych, alternatywnie uzyskując macerat przywołujący na myśl „kleik” wykonany z ziaren lnu. Cenne ziele powinno znaleźć się w prawidłowym jadłospisie diecie. Ostropest często jest stosowany od środka i od zewnątrz, nie tylko w formie ekstraktów, ale i dodatków do naparów, kanapek jak również surówek.
 
Ostropest plamisty – w jakiej ilości go stosować
 
Jeśli planujesz go stosować do herbaty to pamiętaj, że poleca się odmierzenie nie więcej niż dwóch łyżeczek pokruszonej rośliny. Kuracja pastylkami z obecnością sylimaryny, winna być realizowana  przez przynajmniej dwanaście tygodni, w czasie których będzie aplikowane 200-400 mg sylimaryny w dwóch bądź trzech dozach, w przeciągu dwudziestu czterech godzin.