Umiejętność komunikowania się popularnym językiem innym niż ojczysty w mojej ocenie jest niezwykle cenna w wielu zawodach – i to zdecydowanie nie tylko w tych, jakich prowadzenie łączy nam się z prowadzeniem mocnych egzotycznych kontaktów. Bez umiejętności angielskiego niełatwo obrazować sobie pracę w hotelu, w zagranicznej korporacji, lub większości referatów i knajpie, kin, teatrów, a nawet w policji.

Ograniczenia selekcji

Nic w tym nadzwyczajnego, iże zdecydowanie więcej przedsiębiorstw stawia przed chętnymi do pracy wymóg używania się minimum drugim dodatkowym językiem. Z reguły bywa to język angielski uznawany na całym świecie za język powszechny, którego biegłość w mojej ocenie jest nierzadko pierwszym wymogiem starania się na konkretne stanowisko. Dlatego również rekruterzy radzą ażeby nie przeceniać własnego zakresu znajomości języka, bowiem na spotkaniach kwalifikacyjnych prowadzona będzie w nim niewielka pogawędka.
W części wypadków wystarczy prosta umiejętność „wyspiarskiego” aby umieć bez problemu obsłużyć anglojęzycznego usługobiorcę. Pewne instytucje obligują natomiast wprawnej zdolności posługiwania się językiem obcym dotyczy się to zwłaszcza tych obszarów, które na co dzień mają do współpracy z klientami lub dokumentacją w obcym języku, kooperują z międzynarodowymi przedsiębiorcami lub mają w swym oddziale osoby pochodzące zza granicy.

Jak się nauczyć?

Znajomość języka raczej zdecydowanie nie jest problemem dla niedoświadczonych głów, ale co zrobić ze zgredami, którzy zdecydowanie nie uczyli się go w podstawówce albo po latach zapomniały chociażby podstawy? Wyjściem potrafią być kursy szkolące, dzięki nim możesz od nowa wyuczyć się nieznanego języka, np. angielskiego ożywić sobie jego znajomość albo wejść w wysoce biegły poziom. Zapisując w Google angielski Tychy, Koszalin czy Warszawa będziemy mieć do dyspozycji mnogość szkół i kilka poziomów jego znajomości: poczynając od pierwszego, dedykowanego do pełnych laików, poprzez normalnie zaawansowany, dedykowany dla osób, które chcą sobie zaledwie odświeżyć jego znajomość, w końcu po mocny (profesjonalny), więc doszkalający.
Pewne szkoły oferują również kursy tematyczne, dedykowane do konkretnych kategorii kursantów dla przykładku prokuratorów, doktorów, położnych, osób zarabiających między innymi w szeroko znanym handlu lub do… kucharzy. Cechami charakterystycznymi prezentowanych kursów są: zwiększony nacisk na konkretne słownictwo powiązane z specjalizacją i wykonywanie szkolenia przez native speakerów, którzy znają ją od podszewki a także są w stanie przedstawić na szkoleniach koloryt zbliżony do tego, z którym studenci zetkną się w konkretnych sytuacjach.