Dzisiejsi studenci dość często miewają problem ze znalezieniem tymczasowej pracy, którą co tydzień pogodzą z zajęciami na uczelni. Ten problem dotyczy zwłaszcza studentów dziennych; grafiki zajęć zazwyczaj nie dają szans na zdobycie pracy w pełnym wymiarze godzin (lub choćby na 1/2 etatu). Tego typu sytuacja sprawia, że studenci najchętniej chwytają się różnorodnych aktywności czasowych, które pomagają im nieco podratować swój domowy budżet.

Młodzi dorośli bardzo chętnie wybierają pracę w usługach gastronomicznych. Funkcjonują w roli barmanów i kelnerów, niektórzy z nich asystują w kuchni. Najczęściej mają elastyczny grafik pracy na dodatek znaczna część lokali gastronomicznych jest otwarta również w dni wolne od zajęć. Praca w usługach gastronomicznych nie jest wcale tak też źle płatna, jak wielu z nas mogłoby się wydawać; musimy przecież pamiętać o napiwkach, które w niejednym miejscu mogą naprawdę poprawić miesięczne zarobki. Często jest i tak, studenci pracujący w usługach gastronomicznych odbierają dodatkowe rabaty na dania i napoje.

Są także inne zawody, w których świetnie sprawdzą się osoby studiujące. Zajęcia z dziećmi to przykład takiej pracy. Organizator zajęć, korepetytor, także opiekun – każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsze rozwiązanie bez wątpienia wiąże się z wieloma ciekawymi perspektywami. Praca animator polega zwykle na zabawianie najmłodszych; zadaniem takiej osoby jest organizowanie różnych gier czy monitorowanie zabaw. Studenci to wciąż młodzi ludzie, którym zwykle brakuje chwili relaksu i odpoczynku – z tego powodu chętnie poświęcą czas najmłodszym i znów poczują się jak za dawnych lat. Imprezy urodzinowe czy inne przyjęcia, podczas których zatrudniany jest animator, odbywają się przeważnie w sobotę lub niedzielę, więc decydujący się na tego rodzaju pracę studenci pozbywają się problemu odpowiedniego zorganizowania czasu.